preloader

Helal Gıda Belgesi

Helal Gıda Belgesi Nedir? Helal Gıda Sertifikası

Helal Gıda BelgesiHelal Gıda Belgesi, helal belgesindeki genel amaç İslami kriterlere göre ürün üretilmesidir. Standart içerisinde sadece İslami kriterler değil aynı zamanda da insan sağlığı ve gerekleri de göz önünde bulundurulmuştur. Standarda göre üretilen ürünlerde bir sertifika türü belirlenmektedir. Böylece hem üretici hem de tüketici standart çerçevesinde ortak bir zeminde buluşmaktadır.

Yurt içinde ve yurt dışında gıda alımları oldukça zordur. Özellikle Müslüman bir müşteri, tükettiği gıdanın kendi dini açısından Helal olup olmadığını sorgular. Bu açıdan da alacağı ürünle ilgili helal sertifikasının gösterilmesini tercih etmektedir. Yurt dışına insanı gıdalar satan üreticiler artık Helal Belgesi ile gıda satışı yapmak zorundadır. Bu şart giderek her ülkede uygulanmaya başlanmıştır. Belge sadece güvenle ilgili değil aynı zamanda da yeni pazarlar bulmayla da ilgilidir.

 Helal Belgesi İle İlgili Aranan Şartlar

Helal Gıda Belgesi alabilmek için bazı şartları da taşımak gerekir. Bu şartlar;

– Ürünün ham maddesinden başlayarak mamul madde olana kadar tüm katkı maddelerinin ve üretim biçiminin İslami kriterlere uygun olması gerekir.

– Ürünün paketleme ile depolama aşamasının da insani gereklere uygun olması gerekir. Bununla beraber İyi üretim uygulamalarını, iyi hijyen uygulamalarını ve Haccp şartlarını da yerine getirmelidir.

– Ürün her aşamada hem İslami kriterlere hem insani gereklere hem de sağlık ve temizlik şartlarına uygun olmak zorundadır. Bununla birlikte beslenme bakımından da insani değerlere uygun olması ve gerekli vasıfları taşıması zorunludur.

Helal Belgesinin Sağladığı Yararlar

– Ürün ile üreticinin Küresel İslam Toplumu içerisinde daha sağlıklı koşullarda beslenmesi sağlanır.

– Üretici tarafından üretilen ürünlerin İslami kriterlere uygunluğu ve güvenilirliği kanıtlanır.

– İslami kriterlere uygunluk sayesinde üreticiler daha fazla ve geniş bir pazara sahip olurlar.

– Ürünlerin tamamı hem Müslüman toplumlarda hem de çeşitli İslami vakıflarda tanıtılır.

– Farklı ülkelerde açılan fuarlara katılım sağlanır. Çünkü bazı fuarlar katılım için bu belgeyi şart koşmaktadır.

– Ürünün hem yapım hem de üretim aşamasındaki kalite standartları ortaya çıkartılır. Belge bir nevi ürünle ilgili bir bilirkişi raporu şeklinde görev alır. Sadece güvenilirlik değil ürünle ilgili kalite standartları da ortaya koyulur.

Hızlı Başvuru Formu
    Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?