preloader

Marka & Patent

Marka ve Patent Tescil Hizmetleri

Patent, bir buluşa ilişkin tüm ticari ve yasal hakların korunmasını sağlayan bir belgeye verilen addır. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından düzenlenen bu belge, söz konusu buluşun ancak patent sahibi kişi veya şirket tarafından yapılabileceğini, satılabileceğini ve çoğaltılabileceğini garanti eder. Patent belgesi başvuruda bulunabilir. Üç tür patent vardır: incelemeli patentler, incelemesiz patentler ve faydalı modeller.

İncelemeli patent: Buluşun orijinalliğinin kapsamlı bir şekilde incelenmesinden sonra verilir. Geçerlilik süresi 20 yıldır.

İncelemesiz patent: Buluşun özgünlüğünün yeterince incelenmediği patent türüdür. Geçerlilik süresi 7 yıl ile sınırlıdır. İncelenmemiş patentler, talep üzerine incelenmiş patentlere dönüştürülebilir.

Faydalı Model: Bir buluşun ticari faaliyetlerde uygulanabilecek haklarını koruyan belgedir.

 

Patent Alma İşlemi

Marka patent almak için bir mucit veya şirketin başvuru yapması gerekir. Başvurunun ardından Türk Patent ve Marka Kurumu buluş için araştırma başlatacaktır. Aramalar, buluşun niteliğine ve özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Buluşun ait olduğu alandaki uzmanlar da onay aşamasında sürece dahil olur.

Marka patent işlemi konu ya da buluş bu tarihten önce yapılmamış olmalıdır. Ancak aynı zamanda buluşun sanayide çalışan kişilerin kolaylıkla yapabileceği bir araç olmaması da önemlidir. Marka patent başvuruları bu kriterlere göre değerlendirilir ve onaylanması durumunda patent belgesi düzenlenir.

 

Patent İçin Gerekli Belgeler

Patent başvurusu yapabilmek için öncelikle başvuru ücretini ödemeniz gerekir. Daha sonra aşağıdaki belgeleri tek bir dosyada birlikte göndermeniz ve ödenen ücretler için bir dekont eklemeniz gerekecektir.

– Başvuru formu ( Buluşun orijinalliğini ifade eder )

– Buluşun benzeri buluş olsa bile patentli buluştan farklarını açıklar. ( Tarifname )

– Buluşun işleyişini ve kısımlarını ayrıntılı olarak açıklar. Uygulamanın sonucu üzerinde büyük bir etkisi vardır. ( Teknik Resimler )

– Çizimler (Buluşun siyah beyaz çizimlerini ve buluşun bölümlerini ekleyin.)

– Aynı zamanda buluşun çalışırken fotoğraflarını çekin.

– Bilgi istemleri ( Buluşun hangi bölümü veya özelliği korunmalı )

– Vekaletname

Tepe danışmanlık şirketi yukarıda belirtilen hizmetleri kaliteli bir şekilde müşterilerine sunmaktadır. Tepe danışmanlık şirketi müşterilerine dürüstlük ilkesi ile birlikte yakınlaşıp, bu doğrultuda hareket etmektedir. Sizlerde tercihinize bağlı olarak tepe danışmanlık şirketini tercih edebilir ve tepe danışmanlık şirketi ile çalışabilirsiniz.

Hızlı Başvuru Formu
    Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?