preloader

Tedarikçi Denetimleri

Tedarikçi Denetim Hizmetleri

Günümüzde çok fazla rekabetin olduğu piyasada, firmaların bütün ticari faaliyetlerinde başarılı olabilmeleri için ön koşul tedarik zincirinin denetiminin olmasıdır. Mevcut veya potansiyel tedarikçilerin, firmanın bütün standartlarına uygun olup olmadığının denetimi, genel itibarı ile kaliteli ve de güvenilir bir marka imajı yaratmak için çok önemli bir unsurdur.

 

Tedarikçi Denetimi

Firmanın standartlarına, tüm prosedür ve politikalarına uygun olacak biçimde yapılacak olan tedarikçi denetimleri oluşabilecek olan sorun veya uygunsuzlukların meydana gelmesini önleyecek ve bu şekildeki durumlara karşı kolay bir şekilde müdahale edilmesini sağlayacaktır. Bunun yanında firmanın da çok daha avantajlı tedarikçilere ulaşmasını sağlayıp, sektör içerisindeki rekabet gücünün de artması sağlanacaktır.

 

Tedarikçi Denetiminin Avantajları

Tedarikçi denetimi, genelde ticaret gerçekleştiren firmaların değerlendirilmesini, aynı zamanda gelişime gereksinim duyulan bazı alanların da tespit edilmesini sağlamaktadır. Tüm bu tedarik zincirleri için de bazı standartlar oluşturulmakta, firmaya ait olan tüzüklere ve şeffaflığa da tedarikçilerin uyması sağlamaktadır. Bunun yanında tedarikçi denetimleri, firmanın tüm üretim süreçlerini dengelemekte ve firmanın diğer rakip firmalar ile arasındaki rekabet gücünü çok büyük oranda arttırmakta ve firmanın büyümesine de çok büyük katkı sağlamaktadır.

Bu konuda ticaretin de küreselleşmesi ile dünyanın her bir yerinde tedarikçilerin yer alması mümkün olmaktadır. Buna bağlı olarak da uluslararası belgelendirme sistemleri ile küresel pazarın içinde çok avantajlı fırsatlar elde etmek mümkün olmaktadır.

 

Tedarikçi Denetiminin Firma İçin Getirileri

Genel olarak, tedarikçi denetimleri kurum için oldukça faydalı ve avantajlı olmaktadır. Bu faydalar;

Firmada tedarik zinciri sorunu tamamen çözüme kavuşur.

Firmanın tedarikçi portföyü detaylı bir şekilde incelenmektedir.

Firmanın potansiyel analiz ve profil teşhisi en ince ayrıntısına kadar yapılır. Bunun sonucunda da firma için en uygun olan sürekli veya bir kerelik tedarikçiler seçilmektedir.

Firmaya gelişmiş yeni bir performans sunulmaktadır.

Bütün bu çalışmalar neticesinde sistematik özellikte bir tedarikçi rekabeti meydana getirilerek, firmanın pazarlık gücü de artırılmış olur.

Bütün bu faaliyetler firmalar bakımından çok avantajlı ve kazanç sağlayıcı faktörler olmaktadır. Fakat pek çok firma bu tür faaliyetleri genelde kendi kadrosu içinden olan kişilere yaptırmaktadır. Bu konuda kurumsal tedarikçi denetimlerinin fayda sağlayabilmesi için; denetçilerinin belirli özelliklere sahip olması gerekir.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?