preloader

Marka Tescili

Marka Tescili

Marka Tescili

Marka Tescili Nedir? Kimler Alabilir? Neden Alınmalıdır?

Marka, işletmelerin ya da kuruluşların imajlarını diğer kişi veya kurumlara açık bir şekilde ifade etmesini sağlar. Ayırt edici olmayı sağladığı gibi; terim, sözcük veya tasarım gibi çok farklı bileşenlerden oluşabilir. İşletme ya da kuruluşun tüm varlığını ifade ettiğinden dolayı, mutlaka korunmalı ve de marka tescili alınmalıdır.

Marka Tescili Nedir?

Marka tescili, yetkili kurumlar tarafından; markanın ilgili kişi ya da kurumlara ait olduğunu belirten belgelendirme çeşididir. Kısacası, bu tescil ile marka, koruma altına alınmış olur. İşletme veya kuruluşların, iş modelleri ile ürünlerini geliştirebilmeleri açısından; sürdürülebilirliğe de etkisi vardır. Bu yüzden scilinin alınması, olmazsa olmazlar arasındadır.

Markanın tescil belgesi, 10 yıl geçerliliğini korumaktadır. İşletme ve kuruluşların, her 10 yılda bir defa; marka tescillerini yenilemeleri gerekmektedir.

Marka Tescilini Kimler Alabilir?

İşletme sahibi kişi veya kuruluşlar, marka tescili alabilmektedir. Tescilini almak istedikleri marka, eğer başka marka ile önemli benzerlikler göstermiyorsa; markanın tescil süreci başlatılabilmektedir.

Başvuru yapmak isteyen kişi yahut kuruluşlar, doğrudan veya çevrimiçi olarak; Türk Patent Enstitüsü’ne başvurabilirler.

Belirli süreçlerden ve de çeşitli uzman incelemelerinden sonra, başvurusunu yapan markalar; Türk Patent Enstitüsü tarafından yayımlanmaktadır. Herhangi bir itiraz olup olmamasına bakılarak; ardından başvuru sahibine, marka tescil belgesi verilip verilmeyeceğine karar verilmektedir. Bu süreç ise, ortalama olarak; 10 aya kadar sürebilmektedir.

Marka Tescili Neden Alınmalıdır?

Günümüzde karşılaşılmakta olan en büyük problemlerden birisi; sahte ürün ya da taklit niteliğindeki hizmetlerin piyasaya sürülmesidir. Bu ürün ya da hizmetler; pazarlanmakta ve satışa çıkarılmaktadır. Marka tescili sayesinde bunun önüne geçilebilir. Böylelikle, asıl ürün ya da fikir sahiplerinin; hukuki yollara başvurabilmeleri sağlanmaktadır.

Tescil süreci 10 yıl olduğundan, işletme ve kuruluşlar; her 10 yılda bir tescil belgelerini yeniler. Böylece, markalarını koruma altına alabilirler. Bu prosedür, büyük bir güvence sağlamaktadır. Çünkü işletme ile kurumlar, marka tescillerini aldıktan sonra; kendileriyle aynı sektördeki işletme ve kuruluşlar, bu markayı kullanamamaktadır. Bir hak ihlali söz konusu olduğunda, işletme veya kuruluşlar, güvende olur. Marka kendilerine ait olduğundan, hukuki yaptırım uygulanmasını sağlayabilirler.

Hızlı Başvuru Formu
    Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?