preloader

Ukrsepro Belgesi

Ukrsepro BelgesiUkrsepro Belgesi

Ukrsepro Belgesi, Ukrayna Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonra ortaya çıkan ülkeler arasında Rusya’dan sonraki en büyük ulusal pazara sahiptir. Ukrayna’nın ticari ortakları arasında Türkiye üst sıralarda yer almaktadır. Türk firmalarının Ukrayna’ya ihracatında hazır giyim, konfeksiyon, tekstil ürünleri ve gıda ürünleri çoğunluktadır. Peki Ukrayna’ya ihraç edilen ürünlerin kalitesi nasıl belirlenir? Başka bir deyişle Ukrayna’ya ürün ihraç eden firmalar ürünlerinin kalitesini nasıl ispatlayabilir, pazarda nasıl güven sağlayabilir?

 

Ukrsepro Belgesi ile Ukrayna’ya İhracat

Türk firmalarının Ukrayna’ya yönelik ihracat hacmi son yıllarda giderek büyümektedir. İki ülke arasındaki siyasi ilişkileri dostça seviyelerde ilerlemesi ihracat kalemlerini genişletmektedir. Yeni alanlar arayan firmalar için Ukrayna önemli bir pazar olarak ön plana çıkmaktadır. Ukrayna’ya ihracatın olmazsa olmazı belirlenen standartlara uygun kalitedeki ürünlere sahip olmak ve bunu marka ve sertifika kullanarak ortaya koymaktan geçer. Bu noktada karşımıza ukrsepro sertifikası çıkıyor.

 

 UkrSEPRO Belgesi

Ukrayna bağımsız bir devlet olduktan sonra 1990’lı yıllarda önemli çalışmalar yaparak iç pazarındaki ürünlerin kalitesini korumayı amaçlamıştır. Özellikle ithalatının gelişmesi ile birlikte ürünlerin kalitesinin korunması önemli bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmalar sonucunda kalite kontrolü sağlayan bir sistem geliştirmiştir. Ukrayna’nın ukrsepro belgesi tüketilen ürünlerin kalitesinin belirlenen standartlara uygunluğunu gösteren bir sertifikadır.

 

UkrSEPRO Çeşitleri

 

Ukrsepro belgesi geçerlilik süresine göre üç çeşide ayrılır. 2 yıllık Ukrsepro sertifikası üretim yeri incelemesi sonucunda belli ürünler için verilir. Sertifikayı almak isteyen firmaların ISO 9000 sertifika serisine sahip olma şartı yoktur. Genellikle tercih edilen sertifika çeşididir. 5 yıllık Ukrsepro sertifikası hem üretim yeri incelemesi hem de firmanın üretim sistemi üzerindeki analizler sonucunda imzalanan sözleşmeyle verilir. Bu belge için firmaların ISO 9000 sertifikasına sahip olması zorunludur. Aynı

 

UkrSEPRO’nun Yararları

Ukrayna’ya ihracat yapan firmalar ukrsepro sertifikası sahibi olarak mallarını Ukrayna gümrüklerinden sorunsuz, kolay ve hızlı bir biçimde geçirtebilmektedir. Bu doğrultuda iç pazardaki satış mekanlarına erişim de hızlanmaktadır. Belge sayesinde kullanılan marka ürünlerin tüketiciler nezdindeki görünürlüğünü artırır. Bu durum tüketicilerin duyacağı güvenle birleşerek firmaların karlarını artırmalarını sağlar. Ukrayna piyasasında prestij ve sorunsuz ihracat yolları ukrsepro sertifikası sayesinde kazanılır.

Hızlı Başvuru Formu
    Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?