preloader

Saso Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Saso BelgesiSaso Belgesi

Saso belgesi, suudi Arabistan üzeri ticaret yapan ülkeler tarafından alınan saso belgesi, ihracat üretim hizmeti adına genellikle kullanılmaktadır. Ülkemiz tarafından da yerli ihracat hizmetinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra yabancı firmalar için Suudi Arabistan doğrultusunda istenen saso sertifikası ticari ilişkiler adına zorunlu bir belgedir.

Saso kelimesinin açılımı da buradan gelmektedir. Saso sertifikası sayesinde Suudi Arabistan üzerinde yaşanan ithalat ve ihracat gibi hususlar, Suudi Arabistan Standart Organisation (SASO) tarafından kontrollü bir şekilde oluşturulmaktadır.

Genellikle saso sertifikası, Suudi Arabistan ülkesine yapılan ihracat kapsamında yabancı devlet hizmetleri üzerinde istenildiği gibi, ülkenin yapmış olduğu ithalat ticaret unsurları içinde kullanım göstermektedir. Ticari ilişkiler arası bir uygunluk ve güven ortamı yaratan belge, ihracat ve ithalat üzerinde zorunlu bir işlem aracı olarak genel itibariyle kullanılmaktadır.

 

Saso Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Saso Sertifikası nedir – nasıl alınır? Sertifika, genel olarak dört gün gibi bir süre dahilinde çıkarılmakta ve bu süre dahilinde birtakım işlemlere maruz kalmaktadır. Her saso sertifikası , ihracat hizmetinin ardından düzenlenir ve yeniden yapılandırılır. Bu yüzden saso sertifikası nedir – nasıl alınır? Gibi soruları cevaplayabilmek için Suudi Arabistan tarafından istenilen belgenin neden yabancı devletler tarafından yapılan ihracat için çıkartıldığını bilmek öncelikli soru olacaktır.

 

Bunun nedeni ise Suudi Arabistan ülkesinde saso belgesi üzerinde yetkili olan kişiler genellikle, ülke sınırları içerisine giriş yapan mal veya hizmetin ülke standartlarına uygun olup, olmadığını öğrenmek için yabancı ihracat firmalar üzerinden zorunlu saso sertifikası istemektedirler. Bu sayede ülke içine ihracat yoluyla giren malların, uygunluk ve standart ölçüleri saso belgesiyle kontrol altına alınmış olur.

Saso sertifikası alım işlemleri ise genel olarak ülkeye ihracat yapacak olan yabancı firmalar içinde düzenlenen proforma fatura altında işlem görmelidir. Daha sonra ürünler için düzenlenen fatura bilgileri TSE veya CE belgesi üzerinden hızlı ve kaliteli bir şekilde çıkarılmaktadır.

 

Kısacası Saso Belgesi nedir – nasıl alınır? Sorusuna verilebilecek en net ve kısa cevap; Suudi Arabistan toprakları üzerinde yaşayan halkın sağlığını, tüketici ve ulusal güvenliğini ya da dini değerlerini korumak ve bunlara uygun düşen standartlar üzerinden belirlenmektedir. Saso sertifikası ülkeye ihracat yapan yabancı firmalar tarafından çıkarılmaktadır. Saso sertifikası alım işlemleri ise gönderilecek ürün faturası üzeriden işlenmektedir.

Hızlı Başvuru Formu
    Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?