preloader

Gost-R Sertifikası

Gost-R SertifikasıGost-R Sertifikası

Gost-R Sertifikası, piyasada farklı niteliklerde çeşit çeşit ürünle karşılaşmaktadır. Hangi firmaların ürünleri daha fazla talep edilir? Gerekli standartlarda ve bunu da markaları ürün ambalajlarında kullanarak seçtiğinizlere gösteren firmaların ürünleri gereklerinin taleplerini üzerine çeker. Peki, ithalatçı firmalar buna ihtiyaç duyar mı? Elbette duyar. Rusya’ya ithalat bugünde ülkemiz için biri çıkan bir ticari faaliyettir. Gost -r sertifikası olmazsa olmaz bir belgedir.

 

Gost-R Sertifikası Nedir?

Rusça bir sözcük olup Türkçede norm ya da standart gibi anlamlara karşılık gelir. Terimdeki r harfi ise Rusya’yı ifade eder. Rusya tarafından belirlenen standartlara uygunluk bu belgeyle belirlenmektedir. Yurtiçi piyasalarda TSE markası, ürünler için ne ifade ifadesi, Rusya’ya ithal edilen ürünler için gost-r belgesi de aynı anlama sahiptir. Gost-r belgesi 1 yıl ya da 3 yıl geçerliliğe sahip olarak verilebilmektedir.

 

Gost-R Sertifikası Hangi Ülkelerde Geçerlidir

Gost-r belgesinde başat aktör Rusya’dır. Bunun için yapılan anlaşmalar gereğince Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi olduğu iç piyasalarında satışa yönelik ürünler için bu sertifikayı şart koşar. Bu ülkeler Belarus, Türkmenistan, Kazakistan, Moldova, Özbekistan, Tacikistan, Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan’dır.

 

Gost-r Belgesi Zorunlu Müdürlüğü

Gost-r sertifikası Rusya’da satış yapılan her ürün için şart değildir. Benzin, gaz, inşaat malzemeleri, elektronik aletler ve benzeri gibi çok geniş bir ürün yelpazesi için söz konusudur. Bu sertifika Rusya’ya ithalat yapan firmalar bu sertifikaya sahip olmak zorunda. Çünkü Rusya 2000 yılından beri gost-r belgesi sahibi olmayan firmaların gerek gümrüklerinden geçirmemektedir. Gost-r belgesi ithalatçı firmalara Rusya piyasasının kapılarını açar.

 

Gost-R Belgesinin Avantajları

Rusya’ya ithalat yapan firmalar gost-r sertifikası alarak ticari işlemlerinde kullanılan avantaj elde eder. Öncelik Rusya’ya ithal edilen seçenekler gümrük kutularıından geçişi kolaylaşır. Bu yolda Rusya iç piyasasına erişim hızlanır. Ulaşılan pazarların kalitesi artar. Gost-r tescilli ürünler Rusya’da alışveriş trendlerini belirleyen, düzeyi yüksek market ve mağazalarda satışa sahiptir. Daha fazla imkaniye ulaşma imkanı doğar. Sertifika sahibi firmalar kazançlarını katlamak için tıklayınız Rusya pazarına adapte edilebilir.

 

Hızlı Başvuru Formu
    Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?